Hledat

Menu


Kontakty

Obec Málkov

Málkov 1

267 01 Králův Dvůr


SPOJENÍ:

OÚ: 311 686 779 - pouze v úřední hodiny

Starostka: 603 765 632

e-mail: ou@obecmalkov.cz

datová schránka: 9yuaj6a

bankovní spojení: 

KB Beroun 13725131/0100

IČO: 00509752Úřední deska

Sčítání lidu 2021

2.3.2021

Oznámení ČSÚ z 9. 2. 2021

Sčítací komisaři a kontaktní místa

Rozpočet obce Málkov

13.1.2021

Rozpočet obce na rok 2021

Rozpočtové opatření č. 1/2021

Střednědobý výhled rozpočtu

13.1.2021

Střednědobý výhled rozpočtu na roky 2021 - 2023

KLONK - ROZPOČET 2021 + výhled

20.12.2020

Klonk_rozpočet_2021

Klonk_výhled_22-24

Veřejné zasedání ZO

9.12.2020

Pozvánka VZ_17. 12. 2020

Starší »

VývěskaMálkov

Vzrostlé traviny na loukách v mírných kopečcích se vlní ve vánku, slyšíme z nich cvrkot cvrčků a ze stromů zpěv ptáků, na loukách se popásají koně… Nenacházíme se kdesi v Toskánsku, nýbrž v malé vesničce jménem Málkov v malebné krajině Českého krasu pod vrchem Lejškovem.

Vesnička působí starobylým dojmem díky několika stavením starých statků. Historické prameny se o Málkově poprvé zmiňují již v roce 1548. Z pamětihodností si můžete prohlédnout malou kapličku postavenou v 18. století. Žlutá kaplička má na vrcholu své stříšky zvoničku s malým zvonkem. Nedaleko od kapličky, pod rozložitým jasanem, stojí kamenný pomník obětem první světové války. Na desce pomníku můžeme číst jména sedmi mužů, obyvatel Málkova, kteří ve válce přišli o život. Nyní žije v Málkově asi 90 stálých obyvatel.

Co stojí za vidění v blízkém okolí?

Z míst, která lze v nejbližším okolí Málkova navštívit, jmenujme například vedlejší vísku Borek – nepřehlédnutelnou dominantu zdejšího kraje. Stojí tam kostel sv. Mikuláše, ke kterému patří i hřbitov a zřícenina hrobky. Na blízké vyvýšenině jen několik desítek metrů od kostela stojí zajímavá stará zvonice – nízká čtvercová stavba s dvojicemi klenutých oken a taškovou střechou jehlanovitého tvaru – vypadá, jako by sem byla přenesena odkudsi z Itálie. Zvon z ní sice dnes již bít neuslyšíme, ale za návštěvu tento kout Borku stojí díky své až magické atmosféře, která jistě chytí za duši a každý zde pocítí genius loci tohoto místa. Dále za Borkem leží Želkovice, známé především díky neobvyklé restauraci Špejchar. Za nimi již rozsáhlá doubrava Housina zakončuje planinu Českého krasu.  

Na opačné straně Málkova, hned za  posledními domy na okraji obce, můžeme vystoupat na kopec Lejškov. V minulosti tam v několika malých lomečcích roztroušených po svazích probíhala těžba vápence a jelikož lomy po ukončení těžby zůstaly otevřené, staly se domácí lokalitou pro specifické druhy teplomilných rostlin a živočichů, které se jinde běžně příliš nevyskytují. V jedné z opuštěných štol našla své útočiště také kolonie netopýrů. Na svazích Lejškova se stepními porosty se díky jeho prostředí a „obyvatelům“ budete cítit jako na místě z jiných krajin.

Dále ve stejném směru od Málkova se do nadmořské výšky 471 m vypíná Koukolova hora. Na samém jejím vrcholu stojí zřícenina kaple z roku 1832 a především je z něj krásný výhled – jako na dlani budete mít město Králův Dvůr, rybníky Popovic, uvidíte část Berouna a nad tím vším se tyčící vrch Děd. Můžete se odtamtud vydat na další putování po naučné stezce Koukolova hora – Kotýz. Jelikož Málkov a jeho okolí těsně sousedí Českým krasem, ve zdejší lokalitě se nachází mnoho zajímavých a za návštěvu rozhodně stojících skalních útvarů – právě u vrchu Kotýz je to Aksamitova brána a Jelínkův most, svou podobou připomínající Pravčickou bránu v Prachovských skalách. To už se budete nacházet v těsné blízkosti lomu Čertovy schody, kde byly teprve v polovině 20. století objeveny (či spíše znovuobjeveny) známé Koněpruské jeskyně s nádhernou krápníkovou výzdobou a penězokazeckou dílnou založenou ve středověku. Od Málkova jsou jeskyně vzdálené asi 3 km. Okolo jeskyní a blízkého lomu Kobyla se svou zvláštní atmosférou Vás provede další naučná stezka, Zlatý kůň. Své jméno nese podle kopce u jeskyň, ke kterému se váží legendy právě o zlatém oři. Legendami jsou opředena i mnohá další místa v této krajině, zejména právě kopce a vrchy, jež byly v minulosti často sídly dávnověkých hradišť.

Využijte příležitosti Vaší návštěvy a nechte zdejší krajinu dýchnout na Vás svým duchem…


 
 
 
 

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek